Troska o stworzenie

Subukia-55Możliwe, że dziś akurat właściwy dzień by pisać o stworzeniu, kiedy Ojciec Święty ogłosił ogólnoświatowy post i modlitwę w intencji pokoju na świecie. Pokój i dbałość o stworzenie idą bowiem w parze.

Chcę przekazać Wam dziś prośbę od Allena (którego z pewnością znacie, jeśli śledziliście moje wieści afrykańskie). Jeszcze kiedy byłam w Nyahururu, zalążek tego ogromnego projektu rodził się do życia i mogłam obserwować małe zielone listki na jego gałązkach. Dziś po dwóch latach wszystko zaczyna nabierać formalnych struktur i czeka na ostateczne ukonstytuowanie.

Projekt nazywa się Catholic Youth Network for Environmental Sustainability in Africa (Ruch katolickiej młodzieży dla rozwoju środowiska naturalnego w Afryce) i gromadzi młodych ludzi z 7 krajów afrykańskich, którzy pragną walczyć o środowisko na swoim własnym podwórku. Swoje działania opierają na prośbach wszystkich trzech ostatnich papieży, którzy zgodnie wzywali do troski o wszelkie stworzenie.

Może wydawać Wam się ekstrawagancją wspieranie projektu zajmującego się ekologią podczas gdy ludzie nie mają co jeść i żyją w skrajnej nędzy. Nic jednak bardziej mylnego. Kiedy spojrzymy w szerszym kontekście na rozwój Czarnego Lądu zobaczymy jak ogromny wpływ degradacja środowiska ma na życie zwykłych ludzi. Wycinki drzew, skażenie wody, napływ sztucznych materiałów z Zachodu i tony śmieci zalegające wszędzie, mają ogromny wpływ na rozwój rolnictwa, czy pasterstwa z których żyją prości ludzie. Brak wody, paszy dla zwierząt i żyznej ziemi są nie tylko powodem głodu, ale również regularnej wojny między plemionami. To wszystko system naczyń połączonych.

Kolejnym argumentem by wspomóc Allena jest jego godne podziwu zaangażowanie na rzecz młodzieży. Dzięki wspólnym inicjatywom nie tylko środowisko zyska nowych obrońców, ale i otworzą się nowe możliwości by młodzi mogli w owocny sposób spożytkować swoją energię.

Wszystkich zainteresowanych szczegółami działania CYNESA zapraszam do przeczytania dokumentu: CYNESA_Intro_ENG Wszystkich, którzy zechcieliby wspomóc organizację, proszę o wpłaty na moje konto lub kontakt mailowy ze mną. Allen potrzebuje 1000USD, aby zarejestrować działalność i móc ubiegać się o fundusze z organizacji międzynarodowych lub innych sponsorów.

p.s. Ja mam się dobrze po pierwszych tygodniach w Markach. Bardzo możliwe, że więcej wieści pojawi się wkrótce, a na razie proszę Was o modlitwę na czas naszego przyjęcia do nowicjatu 14 września 🙂

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 • Galeria zdjęć

 • Znajdź coś dla siebie

 • archiwum

 • Statystyki

  • 152,215 odwiedzin od 16.01.2010
 • Kalendarz

  Wrzesień 2013
  Pon W Śr C Pt S N
  « Sier   Paźdź »
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  30  
 • Reklamy
%d blogerów lubi to: