Active Non-Violence

Departament Active Non-Violence and Human Rights zajmuje się wszelkiego rodzaju przypadkami agresji we wspólnotach mieszkańców. Są to różne przypadki od wykorzystywania dzieci, po przemoc wobec kobiet i różnego rodzaju sporów rodzinnych czy sąsiedzkich. Ich małe biuro oklejone jest plakatami z obrazkami, przekonywujące o tym, że bicie swojej żony to przemoc, a nie normalna sprawa. Co ciekawe, skierowane są one zarówno do mężczyzn jak i do kobiet (niewyobrażalne dla mnie, że kobiety trzeba przekonywać, że mają prawo do tego, żeby nie być bite…). Biuro od rana pełne jest ludzi przychodzącymi ze swoimi sprawami. Wszystkie przypadki zapisywane są w jednej z trzech ksiąg: przemoc seksualna, przemoc w rodzinie i inne przypadki. Niestety z samych przypadków niewiele wiem, bo jak zwykle wszyscy posługują się językiem kikuju… Przeglądając jednak księgi, które prowadzone są po angielsku, zaskoczyło mnie jak wiele przypadków dotyczy tego, że mąż bierze sobie kolejną żonę i któraś jest zaniedbana lub nowe dzieci mają się lepiej niż poprzednie.

W pobliskich wioskach istnieją pewne samoistne struktury, które st. Martin wykorzystuje w celach przekazywania społecznościom swojej wiedzy. Są grupy starszyzny, grupy młodych, grupy gromadzące się wokół kościołów. 80% mieszkańców do jakiejś grupy należy, stąd najłatwiej dotrzeć do nich przez liderów. Są oni specjalnie szkoleni w zakresie praw obywatelskich, radzenia sobie z konfliktami, współpracy i wprowadzania pokoju. Jedno z takich szkoleń odbywa się w tym tygodniu w pobliskim ośrodku rekolekcyjnym w Tabor Hill. Jego uczestnikami jest ok 20 liderów z pobliskiej wioski Mairoinia. Dziś miałam przyjemność dołączyć do nich na dzień szkoleniowy. Było to dla mnie dość interesujące, będąc wieloletnim szkoleniowcem w stanie spoczynku 😉 Szkolenie było na całkiem wysokim poziomie – myślę, że nie powstydziłby się go przeciętny trener na agresywnym polskim rynku szkoleniowym. Tematem szkolenia jest rozwiązywanie konfliktów i dziś w zasadzie cały dzień minął na dyskusji dotyczącej ich przyczyn. Ciekawy był dla mnie bardzo szeroko rozwinięty wątek różnic plemiennych z szerokimi przykładami rytualnych mordów, zwyczajów traktowania kobiet czy po prostu niczym nie uzasadnionych niechęci plemion wobec siebie. Szczególnie istotne jest to wszystko w obliczu zbliżających się w przyszłym roku wyborów prezydenckich. Nikt nie chce by powtórzył się czarny scenariusz z 2007 roku, kiedy zamieszki powyborcze pochłonęły ok 800 ofiar śmiertelnych i wiele więcej rannych i dotkniętych psychicznie. Dużo też było mowy o tym jak w Afryce wiele osób pozwala na to, by ich prawa były zaniedbywane (padało wielokrotnie określenie „happy slaves”). Znaczną część programu zajęło opracowanie case’a dotyczącego wydarzeń z 1993 roku w Nigerii, kiedy nastąpiły spięcia między rządem, pewnym plemieniem nigeryjskim i firmą Shell wydobywającą tam ropę. Niestety poważną przeszkodą w dobrym skorzystaniu ze szkolenia była dla mnie jak zwykle bariera językowa. Materiały, slajdy i wszelkie wypiski flipchartowe były co prawda po angielsku, ale cała sfera mówiona odbywała się w swahili, więc rozumiałam tylko piąte przez dziesiąte… Ogólnie jednak dzień owocny 🙂

Jeszcze tydzień w ANV przede mną.

p.s. Dorzuciłam trochę nowych zdjęć na picasę z różnych aparatów mojej polskiej ekipy. Wydaje się, że to koniec zaległości, więc kolejne foty będą już na bieżąco.

Reklamy
Poprzedni wpis
Następny wpis
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 • Galeria zdjęć

 • Znajdź coś dla siebie

 • archiwum

 • Statystyki

  • 152,215 odwiedzin od 16.01.2010
 • Kalendarz

  Październik 2011
  Pon W Śr C Pt S N
  « Wrz   List »
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31  
 • Reklamy
%d blogerów lubi to: